Klub

Historia Klubu

 

W miejscowości Wysoka Głogowska początki rozgrywek piłki nożnej notujemy na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Drużyna grała wtedy prawdopodobnie pod nazwą LZS „Radar” Wysoka Głogowska. Zespołowi przewodniczył wtedy Franciszek Molęda a pomagali mu Stanisław Krzyśko, Mieczysław Baran i Józef Bernat, boisko sportowe mieściło się przy obecnym Domu Ludowym od strony północnej. Rozgrywki toczyły się w klasie „C”, a w drużynie grali tacy zawodnicy jak: Józef Jaskuła, Józef Bernat, Franciszek Molęda. Nie odnotowano w tym okresie awansu drużyny. Z niewiadomych przyczyn zespół rozwiązał się prawdopodobnie w latach 1975/1976.

Po raz drugi zryw sportowców notujemy na początku lat osiemdziesiątych. Pod patronatem Domu Kultury w Głogowie Małopolskim zawiązał się Klub „Stodoła” Wysoka Głogowska z siedzibą w Domu Ludowym. Klub zrzeszał sekcje piłki nożnej, szachistów, tenisa stołowego oraz inne koła zainteresowań pod przewodnictwem Jerzego Rudnickiego.

Młodzież nawiązała dobre stosunki z istniejącym na naszym terenie Gospodarstwem Rolno-Produkcujnym „IGLOOPOL” i tak przy dużej pomocy sprzętowej tego Przedsiębiorstwa w roku 1980 wybudowano boisko do gry w piłkę nożną pod lasem, obecny stadion. Budowa kosztowała wiele wysiłku. Był to teren podmokły, piaszczysty, nierówny i trzeba było nawiezienia wiele ziemi, ale przy zaangażowaniu młodzieży i innych udało sie zbudować boisko, które do dzisiaj służy jako miejsce podczas organizowania zawodów i innych imprez kulturalnych. Najbardziej zaangażowani to: Tadeusz Bijoś, Jan Migut, Roman Ślęzak, Wiesław Irzyński, Ryszard Drzał, Zbigniew Barczak i Stanisław Rusznica. Współpracowano również z miejscową Jednostką Wojskową, gdzie wielce zaangażowanym w rozwój tego stadionu był por. Stanisław Wójcik. Mając już stadion, można było pomyśleć o rejestracji drużyny piłkarskiej do rozgrywek. Pierwsza rejestracja nastąpiła w roku 1983. Drużyna była zarejestrowana pod nazwa LZS „IGLOOPOL” Wysoka Głogowska . Patronatem drużyny właśnie było Gospodarstwo Rolne „IGLOOPOL”, które stwarzało to dla zespołu korzystne warunki rozwoju, ponieważ sprawami związanymi z finansowaniem, przewozem zawodników, jak i poważniejszymi pracami zajmowała się firma.

Władze LZS-u stanowili:

Zbigniew Kubas – prezes

Kazimierz Łyczko – kierownik drużyny

Wiesław Górak – opiekun drużyny

 

W roku 1986 LZS liczył 65 członków, w 1987 – 60-ciu a w 1988 roku 70-ciu. Ostatnią rejestrację przy tym zarządzie notujemy na rok 1989/1990, po tym sezonie następuje przerwa w rozgrywkach i działalności klubu , aż do roku 2003.

 


 

 

or3[1]

 

Po 13-to letniej przerwie z inicjatywy Tadeusza Pietruchy i zawiązanego rok wcześniej Męskiego Chóru „Gloria”, powstała myśl wznowienia rozgrywek w piłkę nożną, o co zabiegała również młodzież.

10.05.2003 r. W domu Tadeusza Pietruchy spotkali się Mieczysław Baran i Krzysztof Marecki, celem omówienia dalszych poczynań odnośnie powołania klubu sportowego i drużyny, oraz rejestracji.
01.06.2003 r. Na stadionie Portu Lotniczego w Jasionce odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy pracownikami Portu a tworzącą się drużyną z Wysokiej Głogowskiej .Wynik meczu:    3 – 3

03.06.2003 r. Odbyło się zebranie założycielskie, któremu przewodniczył Janusz Bulaś, a w spotkaniu uczestniczyło 21 osób z których wybrano komisje skrutacyjną w składzie: Grzegorz Irzyński, Grzegorz Barczak, Marek Duda.

W wyniku głosowania Zarząd Klubu tworzą:

Mieczysław Baran – prezes

Janusz Bułaś – sekretarz

Andrzej Węglowski – skarbnik

Tadeusz Pietrucha – członek

Krzysztof Duda – członek

Marek Duda – przewodniczący

Zbigniew Barczak – członek

Wojciech Węglowski – członek

 

Komisja Rewizyjna:

Po odczytaniu proponowanego Statutu Klubu, zatwierdzono jego treść w głosowaniu ogólnym, jak i nazwę klubu „ORZEŁ”. Zobowiązano Zarząd Klubu do prawidłowej rejestracji i rozpoczęcia działalności sportowej w Stowarzyszeniu, w wyniku której młodzież i pozostali będą mogli rozwijać swoje zainteresowania sportowe.
W czerwcu 2003 r. zostaje zarejestrowany w Starostwie Powiatowym jako Stowarzyszenie Klub Sportowy „Orzeł” Wysoka Głogowska. Działalność klubu skupia się głównie na piłce nożnej. Drużyna seniorów grająca początkowo w klasie „C”, a obecnie w klasie „B” . W rozgrywkach uczestniczy również młodzież szkolna grająca w lidze jako „Trampkarz Młodszy”, od sezonu 2012/13 „Trampkarz Starszy” . Przez cały czas dzięki zaangażowaniu klubowiczów, oraz dotacji z Gminy Głogów Małopolski, stadion zmienia swój wygląd. W roku 2010 zostaje oddany do użytku nowoczesny budynek klubowy, w którym oprócz pomieszczeń socjalnych dla zawodników (szatnie, natryski, toalety, pomieszczenia biurowe, świetlica),  na piętrze znajduje się pomieszczenie w, którym można zagrać w tenisa stołowego lub bilarda, a także spotkać się towarzysko w przyzwoitych warunkach.  W 2010 r. zostaje wybudowane boisko treningowe, które rok później zostaje oświetlone, gdzie można przeprowadzać treningi w porze wieczorowej. Zostaje wybudowane dwa boiska do gry w piłkę siatkową. Jedno z podłożem trawiastym, natomiast drugie z podłożem piaszczystym (plażowe), bardzo chętnie uczęszczanym przez kobiety.
Z inicjatywy Rady Sołeckiej w 2009 roku zostaje wybudowana zadaszona podłoga taneczna. Obiekt przydatny do organizacji różnych imprez rekreacyjnych. Tradycją stało się coroczne organizowanie w miesiącu lipcu dwudniowej imprezy o charakterze sportowo rekreacyjnej „DNI SPORTU”. W ramach tej imprezy w roku 2013 był obchodzony 10-ty Jubileusz powstania klubu.

Od października 2012 r. rozpoczęto budowę obiektu zaplecza gospodarczego, z przeznaczeniem na sprzęt.Obiekt oddano do użytku w roku 2014.

W roku 2014 drużyna Orzeł Wysoka  Głogowska po raz pierwszy w dziejach historii piłki nożnej w Wysokiej awansuje do Klasy A. Sezon piłkarski 2014/2015 zespół bedzie grać w grupie I podokręgu rzeszowskiego.

 

p1070361 p1070362 p1070364 p1070367

 

 


 

 

Droga do awansu

 

Zaczęło się to w 2003 roku. Drużyna  pod nazwą „Orzeł” Wysoka Głogowska została zgłoszona do rozgrywek ligowych Podokręgu  Rzeszowskiego Piłki Nożnej do najniższej wtedy klasy C grupy Rzeszów II. W skład grupy weszło 9 zespołów: „Polonia” Hyżne, „Sokół” Krzywa, LKS Biała, „Korona” Załęże II, „Galicja” Chmielnik, „Patria” Gwoźnica, „Grunwald” Budziwój, UKS Przewrotne. Pierwszy mecz przyszło nam rozegrać na własnym stadionie z „Grunwaldem” Budziwój i jako beniaminek przegraliśmy nieznacznie  2 – 3. Drużyną kierował powołany Zarząd Klubu, a w szczególności  prezes Mieczysław Baran oraz sekretarz  Janusz Bułaś, trenerem był Tadeusz Pudło. Pierwszy sezon 2003/2004 drużyna kończy na miejscu  8 wyprzedzając jedynie  Przewrotne, wygrywając 3 spotkania, 3 remisując i przerywając  9 meczy. Piersi zawodnicy to: Marek i Krzysztof Duda, Mateusz Pietrucha, Piotr Ziemiński, Wojtek Węglowski, Paweł Kowalik, Rafał Orzech, Paweł Grygiel, Dawid Rębisz, Grzegorz Irzyński, Andrzej Pustelak, Sołtys, Woźniak.

W sezonie 2004/2005 z powodu likwidacji Klasy C w rzeszowskim podokręgu znajdujemy się grupie drużyn klasy B.  W drużynie pojawiają się jeszcze tacy zawodnicy jak: Krzysztof Rogala, Piotr i Paweł Kuźniar, Paweł Dymas, Marek Woliński, Bronek Gaweł.  Rozgrywki toczymy w grupie Rzeszów I z nowymi  zespołami z Przybyszówki, Słociny, „Stal Rzeszów II, Dabrowa, Stobierna Krzywe, Trzciana , Zimowit, Rudna Wielka.  Na 13 zespołów zajmujemy 12 miejsce zostawiając za sobą dalej Przewrotne.

Od początku nowego sezonu 2005/2006 w klubie następuje wiele istotnych zmian. Prezesem Klubu zostaje Artur Wesół oraz nowy zmieniony zarząd. Zostaje powołany nowy trener  Szymon Dusza.  Do zespołu dochodzą jeszcze Artur Poźniak Tomek Bida, Krzysztof Drzał, Piotr Pikor,  Paweł  Bułaś i kilku sprowadzonych zawodników.  Na koniec sezonu drużyna plasuje się na  ostatnim 11-tym miejscu. Zespół z Przewrotnego wycofał się z rozgrywek  w trakcie sezonu.

Sezon 2006/2007 niewiele zmienia. Orzeł Wysoka na ostatnim 13 -tym miejscu.  Klub przechodzi kryzys. Wśród zawodników zniechęcenie do dalszej gry. Sprowadzani zawodnicy nie przynoszą spodziewanych efektów.

Sezon 2007/2008 w klubie po wyborach następują  znowu zmiany zarządu, na funkcję prezesa powraca Mieczysław Baran.  Klub szuka trenera. Na okres próbny zostaje zatrudniony pan Sroka z Jasionki, jednak na bardzo krótko, nie sprostał oczekiwaniom zarządu i zawodników, został zwolniony.  Od 2008 r. na trenowanie naszych chłopaków wyraża zgodę  Zbigniew Wiercioch. Jednak i w tym sezonie nie następuje wielka poprawa, Wysoka pokonuje zaledwie Elektrociepłownię II Rzeszów i jest na 13 – tym miejscu.

Sezon 2008/2009 przynosi wreszcie oczekiwane efekty.  Trener Wiercioch wprowadza wiele zmian w treningach i dyscyplinę wśród zawodników. Na koniec sezonu Orzeł Wysoka Głogowska   zajmuje 4-te miejsce pozostawiając za sobą takie zespoły jak: Klęczany, Nosówka, Trzciana, Zabajka, Mrowla, Dabrowa, Rudna Wielka i Biała. Ulegli jedynie Słocinie, Zabajce i Resovii II. W drużynie następuje rotacja zawodników. Przychodzą nowe kadry: Sławek Tracz, Paweł Krzysko, Piotr Rębisz, Piotr Watras, Michał Bułas.

W sezonie 2009/2010 znowu notujemy spadek, zajmujemy 11 – te miejsce w tabeli. Za nami jedynie Dabrowa, Mrowla i Rudna Wielka. W zespole Graja jeszcze Florian Siłka, Damian Drzał, Grzegorz Sołtys.

W sezonie 2010/2011 Orzeł notuje dalszy skok do przodu, drużyna staje się być bardziej doświadczona.  W tym sezonie gramy w innej grupie rozgrywkowej z nowymi zespołami. Grupa Łańcucka  B-IV.  Zajmujemy 5 lokatę wyprzedzając:  Łukawiec, Trzebuskę, Strażów, Czarną, Trzeboś, Krzemienicę, Hucisko Zalesie i Łąkę.

Sezon 2011/2012 następuje załamanie. Po rundzie jesiennej zostaje zwolniony trener Zbigniew Wiercioch.  Powodem zwolnienia był narastający konflikt pomiędzy trenerem a  zawodnikami. Niektórym zawodnikom nie podobało się odnoszenie trenera do zawodników . Solidarność pozostałych  zmusiła prezesa do zrezygnowania z usług tego trenera. Od wiosny zostaje powołany na trenera Tomasz Gwóźdź.  Taka sytuacja nie powodowała w osiąganiu dobrych wyników, drużyna w efekcie spada w tabeli na 10 lokatę.

Sezon 2012/2013. Zbliża się dziesięciolecie  zawiązania klubu, wszyscy chcieliby uczcić ten jubileusz wejściem do klasy A. Jednak  w klubie nie dzieje się najlepiej, trwają sprzeczki. W tej sytuacji, aby wnieść coś nowego do klubu prezes Mieczysław Baran postanawia  zrezygnować z pełnienia funkcji. Nowym prezesem zostaje Zenon Wesół.  Zawodnicy zaakceptowali te zmiany. Od stycznia 2013 r. następuje też zmiana trenera zostaje nim  Krzysztof  Furdak  ze Stobiernej.  Ofertę współpracy z klubem jako sponsor strategiczny otrzymujemy od pana Rafała Dziedzic, właściciela firmy BAU DZIEDZIC. Zostaje zatrudnionych kilku sprowadzonych dobrych zawodników. W drużynie nastąpiły duże zmiany. Mimo tak dużych zmian w roku jubileuszowym nie udaje się awansować. Zajmujemy 5 miejsce na koniec sezonu.

Sezon 2013/2014.  Wracamy do poprzedniej gry w grupie rzeszowskiej B-1.  Prezes  sprowadza zawodników  z innych klubów, Takich jak: Łukasz Dec, Tomasz Głowacki, Czesław Grażul , Maciej Hajkowicz, Marek Kida, Paweł Krajewski, Paweł Sojecki, Przemysław Zieliński, Adrian Żabiński.  Z takim zespołem trener Furdak mógł być spokojny o awans. Oczywiście nie można zapominać o naszych miejscowych zawodnikach i tutaj muszę wymienić wszystkich, bo wszyscy przyczynili się do zwycięstwa i utrzymania pierwszego miejsca w tabeli do samego końca.  Michał Bereś, Michał Bułas, Kamil Bułaś, Michał Chmiel, Paweł Cząba, Krzysztof Drzał, Marcin Koza (opuścił zespół z powodu wyjazdu), Witek Krasoń, Paweł Krztoń, Paweł  Krzyśko, Piotr Rębisz, Piotr Ryba , Damian Sołtys, Grzegorz Sołtys, Piotr Watras , Damian Wesół, Wojciech Węglowski, i Mateusz Zając. W ciągu sezonu 18 spotkań zwycięskich, dwa remisy i dwie porażki, 86 bramek zdobytych tylko 19 straconych.  Gratulacje dla zawodników, zarządu, i wszystkich tych którzy byli razem z klubem, od kibiców i sympatyków.

Do tej pory drużyna Orła rozegrała 257 meczy ligowych, odnosząc 91 zwycięstw, 36 razy remisując i poniosła 130 porażek, strzelając przeciwnikom 484 gole. Natomiast nasi bramkarze wyciągali  piłkę z własnej bramki aż 616 razy

 

 


 

Historia Zarządu

 

Dotychczasowi Prezesi Klubu:

2003 – 2005 | Mieczysław Baran

2005 – 2007 | Artur Wesół

2007 – 2012 | Mieczysław Baran

2012 – aktualnie | Zenon Wesół

 

Członkowie Zarządu:

Maria Drzał, Zbigniew Jaskuła, Tadeusz Pietrucha, Zenon Wesół, Krzysztof Rogala, Bartłomiej Dziadosz, Krzysztof Duda, Zenon Tracz, Janusz Bułaś, Marek Woliński, Tomasz Bida, Krzysztof Drzał, Piotr Rębisz, Tomasz Gwóźdź

Trenerzy:

2003 – 2005 | Tadeusz Pudło

2005 – 2007 | Szymon Dusza

2007 – 2007 | Sroka

2008 – 2011 | Zbigniew Wiercioch

2011 – 2012 | Tomasz Gwóźdź

2013 –  2014 (koniec sezonu) | Krzysztof Furdak AWANS

2014 – 2015 (koniec sezonu) | Marek Surówka

2015 lipiec – 2015 październik | Maciej Biliński

2015 październik – 2016 | Adam Domaradzki (koniec rundy jesiennej)

2016 styczeń – 2016 czerwiec | Krzysztof Furdak

2016 lipiec – aktualnie | Piotr Garula

 

 


Budowa Pawilonu

 

 1. 18.04.2008 r  piątek –  geodeta Kretowicz wytycza budowę, uczestniczą przy tym: T Pietrucha, Janusz Bułas, Zbigniew Jaskuła, Zenon Tracz, Mieczysław Baran.
 2. 21.04.2008 –   przywóz drutu pod fundamenty – baran Mieczysław
 3. 08.05.2008 –   kopanie pod ławę fundamentową
 4. 10.05.2008 –   wylewanie ławy fundamentowej  – Janusz Bułaś z samochodem strażackim wypompowywanie wody + zawodnicy i zarząd.
 5. 08.07.2008 – otwarcie ofert przetargowych
 6. koniec sierpnia 2008 r.  – murowanie fundamentów , przetarg na budowę wygrał T Pietrucha w pracach uczestniczyli – na zdjęciach.
 7. Poczatek lipca 2009 r. – oddanie pierwszego etapu budowy. Budynek przykryty w stanie surowym , bez okien drzwi i wylewek.
 8. Połowa września 2009 r. – Dalszy etap budowy . Jako wykonawca przetarg wygrywa Krzysztof Marecki.
 9. 2.10.2009 r. – Budynek zamknięty (okna i drzwi zewnętrzne) wylane schody na poddasze, wstawiona podstawowa kanalizacja wewnętrzna.
 10. 3.10.2009 r – zalanie ślepych wylewek wewnętrznych i rozpoczęcie prac instalacyjnych energii elektrycznej, której wykonawcą jest Zenon Wesół.

 

 • budowa sierpień 2008 023

 

 


 

 

Historia Strony Internetowej

Od marca 2004 roku, zostaje założona strona internetowa www.orzel-wysoka.strefa.pl w marcu 2012 r. zmieniona na www.orzelwysoka.pl, początkowo zajmująca się działalnością klubową , a w późniejszym czasie rozszerza swoją działalność o tematy miejscowości Wysoka Głogowska, chóru „Gloria” Wysoka oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Stronę założył i prowadził Mieczysław Baran do 2015 roku:

 

Z uwagi na sugestie internautów a szczególnie młodzieży oraz innych osobistych okoliczności co do jakości i sposobu prowadzenia strony internetowej orzelwysoka.pl postanowiłem zrezygnować z dalszego administrowania tej strony.

Strona z dotychczasową domeną www.orzelwysoka.pl będzie prowadzona przez młodzież wyłącznie jako strona sportowa. Życzę im powodzenia w realizacji tego zadania.

Ja natomiast będę administrował stronę pod nowym adresem; www.wysoka-glogowska.pl w której to będą zawarte informacje na temat naszej miejscowości, OSP, Chóru „Gloria”. Strona zmieni szatę graficzną, układ zakładek oraz przybędzie więcej informacji. Pozostanie księga gości.

Jeżeli od internautów były by jakieś sugestie, to chętnie się z nimi podzielę jeszcze przed uruchomieniem.

Strona po staremu będzie działać jeszcze do 26.03.2015 r.

Zapraszam do dyskusji na księdze gości lub telefon.

Przypomnę, że stronę prowadziłem od 2004 roku to jest już 11 lat. Robiłem to na miarę swoich umiejętności, poświęcając na to wiele czasu, pieniędzy i wyjazdów. Dziękuje panu Bogdanowi Kwarcie za wsparcie finansowe na opłacenie strony.

Mieczysław Baran

Stronę przejęła młodzież i jej adres do kwietnia 2016 roku to był orzel-wysoka.futbolowo.pl, następnie zrezygnowano z darmowej strony serwisu futbolowo.pl i założono strone o adresie orzel-wysoka.pl która jest obecnie oficjalną

 


 

Facebook